Za pravilan razvoj fetusa važna je zdrava prehrana trudnica. Najvažniji su idući nutritivni elementi: folna kiselina, željezo, jod, zink i nezasićene masne kiseline. Potrebno ih je unijeti u organizam svakog dana u dovoljnoj količini. Poteškoće nastaju kada se zanemari zdrava prehrana i trudnica ili žena koja doji ne unese dovoljnu količinu ovih elemenata. Najvažnije je znati što treba jesti Žene koje planiraju zatrudnjeti trebaju se upoznati s principima zdrave prehrane trudnica.   
  Želimo Vam dati nekoliko korisnih savjeta, koji će Vam pomoći izbjeći poteškoće nastale nepravilnom prehranom:• Raznovrsni obroci. Ne postoji namirnica koja sadrži sve neophodne nutritivne elemente kojih postoji 60-ak. Što je naša prehrana raznovrsnija, to ona ima blagotvornije djelovanje na zdravlje. 

Samo kruh od cjelovitog zrna pšenice. Sadrži 3-5 puta više minerala nego što ih sadrži bijeli kruh. Također je bogat vitaminima i prehrambenim vlaknima. 

Udvostručen unos željeza. Trudnica bi trebala, dakle, jesti meso i to dva puta na dan (preporučljivo je da to bude malomasno meso). Preporuka je uz svaki obrok jesti povrće i voće koje je bogato vitaminom C jer ovaj vitamin pospješuje apsorpciju željeza. 

Riba je neizostavna – ona je izvrstan izvor kvalitetnih proteina, no pripazite s odabirom vrste jer neke vrste mogu imati veću količinu žive.

Hladno prešana ulja – barem jedna žlica na dan. Sadrže nezasićene masne kiseline koje su neophodne za pravilan tijek trudnoće. 

Povećana konzumacija mlijeka i mliječnih proizvoda. Trudnica na ovo treba obratiti pažnju budući mlijeko sadrži: kalcij, vitamine B2 i B12 te visokovrijedne proteine, a to je važno i za nju i za dijete. Malomasni proizvodi pomažu nam da se ne udebljamo previše. 

• Najmanje 1 kg voća i povrća na dan - to je najbolji izvor vitamina i minerala.

Zabranjeno konzumiranje alkohola, smanjena konzumacija jake kave i pušenja cigareta. Droga je također zabranjena. Sve to povećava rizik pobačaja i može oštetiti fetus. 

 
    Zdrava prehrana uključuje raznolikost Raznovrsna prehrana uvelike smanjuje rizik nastanka nedostatka nutritivnih elemenata u organizmu.   Trudnica mora unijeti više vitamina i minerala i to čak do 50-100%. Međutim, vrijednost dnevnog unosa kalorija bi se trebala povećati samo za 300 kcal.

Mnoge žene paze na liniju i primjenjuju razne vrste dijeta za mršavljenje koje su često loše izbalansirane i dovode do pomanjkanja nutritivnih elemenata. Trudnica mora zadovoljiti ne samo svoje potrebe za nutritivnim elementima, već i potrebe fetusa koji se razvija u njezinoj utrobi. Zdrava prehrana trudnica zahtijeva raznovrsne obroke, bogate prirodnim proizvodima. Također, trudnica se treba čuvati unosa bilo kakvih stimulansa. To je bitno za zdravlje trudnice i njenog djeteta.

  Jelovnik

Doručak: pahuljice s mlijekom, dva cijela pšenična peciva, dvije šnite nemasne šunke, salata od rajčica s lukom i maslinovim uljemRučak: Dimljeni losos, salata od mrkve, kuhani krumpir, svježe iscijeđen sok od grejpa Večera: voćna salata, kruh od cjelovitoga zrna pšenice s marmeladom od naranče, jogurt, čaj s limunom