Osnovne pretpostavke ljetnog načina prehrane za održavanje dobre forme i zdravlja su sljedeće:
- Jedite malo ali često,
- Pijte mnogo tekućine,
- Povrće i voće najbolji su izvor vitamina,
- Poštujte pravila lagane prehrane
Ako na kraju dana pojedemo obilatu večeru, hrana će ostati zadržana u želucu, uzrokujući nadimanje, žgaravicu i opći osjećaj težine. Stoga je bolje imati 4 do 5 manjih obroka dnevno, u razmaku od 3 do 4 sata.
Pijte mnogo tekućineSuhi zrak, ljetni povjetarac, visoke ljetne temperature i neprestana izloženost suncu dehidriraju tijelo jače nego u normalnim uvjetima. Voda je osnovna sastavnica ljudskog tijela i svi procesi u organizmu povezani su s vodom. Zbog toga je potrebno unositi što je više moguće tekućine. Ona će poboljšati probavu, olakšati je te će pomoći oslobađanju tijela od štetnih toksina. Voda je, osim toga, i osnovni sastojak tjelesnih stanica. Efekti dehidracije tijela manifestiraju se u vidu suhe kože, bora i iritacija. Potrebno je upamtiti važnost unošenja barem 2,5 litre vode tijekom ljetnih dana.
Jedite male obroke u pravilnim razmacima - to će organizmu pružiti neophodnu zalihu energije te poboljšati peristaltiku. Probava najbolje funkcionira kad unosimo male porcije koje se mogu odmah probaviti.
Povrće i voće - najbolji izbor vitaminaUkoliko provodimo mnogo vremena na suncu, možemo dobiti lijepi ten, ali i naštetiti svome zdravlju. Efekti i problemi pretjeranog izlaganja suncu mogu biti starenje kože, pojava pjegica te promjene krvnih žila na dijelovima tijela koji su bili pod pretjeranim djelovanjem sunčevog zračenja. Važno je koristiti primjerene kozmetičke preparate s visokim zaštitnim faktorom (najmanje faktor 15), koji će efikasno zaštititi našu kožu od sunca. Osim toga, trebali bismo konzumirati što je više moguće svježeg povrća i voća. Za početak, dobro bi bilo izabrati one namirnice koje su bogate vitaminima i antioksidansima, poput vitamina A, C ili E. Takvi spojevi učinkovito čuvaju organizam od štetnog utjecaja slobodnih radikala, koji nastaju kao rezultat izloženosti tijela sunčevom zračenju.
Navedene namirnice dobar su izvor gore navedenih vitamina:- vitamina A (beta karoten): povrće i voće žute, narančaste ili zelene boje – mrkva, bundeva, grašak, klice graha, brokula, marelica, breskva, dinja;
- vitamina C: šipak, bobice, agrumi, paprika, rajčica, peršin, kupus, krumpir, hren;
- vitamina E: biljna ulja, klice i sjemenke (osobito pšenica) te lisnato povrće – peršin, špinat, zelena salata i kukuruz.
Ako putujete na more ili u planine, ponesite bicikl i koristite ga umjesto ležanja na plaži. Nakon jutarnjeg jogginga, bit ćete aktivniji ostatak dana. Preporučamo plivanje, plivanje i - opet plivanje. Ono je od velike koristi za tijelo, osobito kralješnicu, i osim toga, to je ono što smo čekali cijele godine.
Održite prehranu laganomVeoma je teško održati potrebnu razinu energije u dugim ljetnim danima. Proces probave je sporiji te kako ne biste dodatno opteretili tijelo, izbjegavajte teške obroke koji će se u probavnom sustavu veoma dugo zadržati. Savjetujemo izbor laganih namirnica, ali bogatih nutrijentima.
Osnove lagane prehrane:- izbjegavajte masne, teške obroke (masno meso, suhomesnate proizvode i kobasice)
- ne preporuča se ni pržena hrana puna masnoće
- umjesto toga, bolje je odabrati kuhana, pirjana ili pečena jela
- izbjegavajte i teške juhe s vrhnjem i čvarcima
- nemojte pretjerano začinjavati jela
Doručak: žitarice s mlijekom, muffin od cjelovitog zrna sa svježim sirem i vlascem, hladni čaj s limunom Ručak: voćna salata Užina: neobrano mlijeko sa šumskim voćem Večera: pirjana piletina u umaku od rajčice, kuhani špinat, sok od mrkve i jabuke, voda s limunom i ledom Kasna večera: 3 kriške kruha od cjelovitog zrna, meko kuhano jaje, marelica, čaj