Povrće se većinom sastoji od zdravih ugljikohidrata, vitamina i minerala. Voće nas uglavnom opskrbljuje vitaminima. Raznolikost ponude voća i povrća u dućanima iznimno je velika čak i zimi, a ako ne možemo nabaviti svježe, uvijek možemo uživati u zamrznutom ili konzerviranom voću i povrću.
Voda i tjelesna aktivnostBilo bi dobro da pokušamo razviti naviku svakodnevnog pijenja vode - to je nezamjenjivi sastojak naše prehrane. Odrasla osoba trebala bi konzumirati između 1,5 i 2 litre vode svakodnevno. Ta količina se treba povećati ako postoji teži fizički napor, što bi nam također trebala postati navika ako nam je stalo do vlastitog zdravlja. Naravno, najbolje je izabrati onu tjelesnu aktivnost koja nam je ugodna i pruža nam zadovoljstvo.
Kultura jedenjaAko ste na nekoj zabavi ili su prijatelji pripremili večeru povodom važnog događaja, neprikladno je ne jesti špinat samo zato jer ga baš ne volite. Još jedan razlog zbog kojeg ga nije razborito ostaviti na tanjuru jest taj što špinat sadrži ogromne količine vitamina. Otkrivanje novih okusa ili kombinacija okusa moglo bi postati prilično ugodno, obogatiti raznolikost jela koja sami pripremamo te pružiti našem tijelu važne nutrijente koji su možda u nedostatku.
Planirajte kupovinu namirnicaAko smo pažljivo isplanirali kupovinu namirnica, bit će nam lakše kontrolirati što jedemo. To će nam također dati mogućnost da jedemo zdravo i raznoliko. Umjesto grickalica, birajmo radije jogurte, voće, povrće i orašaste plodove, a umjesto slatkiša sušeno voće.
Životinjske masti povisuju razinu kolesterola u krvi, zbog čega je potrebno pridati posebnu pažnju kupovini mesa. preporuča se lagano meso spremljeno s maslinovim uljem. Odlična ideja jest i uložiti u dobru tavu za pečenje u kojoj ćemo moći peći hranu bez ulja.
Manje soli i šećeraSol je vitalni sastojak ljudskog tijela, ali dnevni unos odrasle osobe ne bi trebao premašivati 5-6 grama. Također bismo u svojoj prehrani trebali ograničiti unos šećera. Na kraju ipak nije toliko teško usvojiti neke zdrave prehrambene navike.